BKFA

Serkan Turaç Kimdir?

serkan turaç

SERKAN TURAÇ KİMDİR?

Serkan Turaç

Fotoğrafçı / Yönetmen

www.serkanturac.com

İstanbul doğumlu. Öğrenimini Reklam ve Halkla İlişkiler üzerine yaptıktan sonra ikinci okulu olan Anadolu Üniversitesi Fotoğraf ve Kameramanlık Bölümünü bitirdi. 1992 yılında Fotoğrafa yerel bir gazetede başladı. Yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Birçok dergi ve gazete için fotoğraf üretti. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi, gazete ve internet sitesinde yazıları ve de fotoğrafları yayımlandı. Kişisel olarak birçok mekan da sergi açtı. Yurtiçi ve yurtdışında karma fotoğraf sergilerine katıldı. İmza atmış olduğu iki belgesel olmak üzere, kısa metraj filmler çekti. Uzun metraj filmlerde çeşitli görevler aldı. Yönetmenliğini üstlendiği “Not” isimli Kısa filmi 2016 yılında çekti. Bodrum Kısa Film Atölyesini kurdu. Atölye sonrası ANSIZIM Kısa filmini çekti. Sırasıyla Bodrum Kısa Film Atölyesinde; Doğruluk Sandalyesi, Oğul filmlerini çekerek Bodrum ve İstanbul’da gala imkanı buldu. Şirketler için Tanıtım Filmleri ve fotoğrafları çekiyor. Ödüllü Afiş, DVD ve Kitap kapak tasarımları bulunmaktadır. Fotoğraf sergilerinin yanı sıra görsel fotoğraf sunumları hazırladı.

Danışmanlığı altında birçok fotoğraf sevdalısına ışık tuttu. Türkiye’nin çeşitli fotoğraf dernekleri ve kurumları için seminerler veriyor. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği ) eğitmenlerinden. Yürüttüğü birçok projelerde fotoğrafçılar yetiştirdi. Temel düzeyin yanı sıra ileri fotoğrafçılık üzerine semilerler vermektedir. İstanbul Fotoğraf Günlerinde ve çeşitli fotoğraf organizasyonlarında görevler aldı. Fotoğraf kitaplarının da danışmanlığını üstlendi.

Kısa filmlerde ön seçicilik ve seçicilik görevlerinde bulundu. Aynı zamanda

2015 yılından buna yana Kısa Film Kolektifinin danışmanlarından.

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK’da dört yıl Başkan Yardımcılığı görevinden sonra 2013-2015 döneminde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. İFSAK dergisinde Yazı işleri Müdürlüğü ve yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu.

Küratörlüğünü gerçekleştirdiği sergiler organizasyonlar olunmakta. 2016’da Türkiye’de ilk kez yapılan Hareketli Fotoğraflar Sergisi FOTOMOTION, ikisi uluslararası festival olmak üzere 4 ayrı sergi salonunda izleyici ile buluştu. Son proje çalışmalarından Kartpostallarla İstanbul ve Su projeleri izleyenlerden tam not aldı. İFSAK ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun eğitim kitabında görev aldı.

Özel kurumlara, üniversitelere, derneklere, fotoğraf kulüplerine rehberlik görevini sürdürürken bununla birlikte İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesinde bilirkişilik yapmakta, Ulusal ve Uluslararası (FIAP-UPI-PSA) alanda düzenlenen pek çok yarışmada fotoğraf ve sinema dallarında jüri üyeliği bulunmaktadır.

İstanbul Fotoğraf Müzesinde seçilmiş olan koleksiyon sergisinde bir eseri ile yer aldı. Özel bir firmada Görsel Danışman olarak görevli ve AKYA Film Prodüksiyon çatısı altında fotoğraf, video ve sinema çalışmalarına devam ediyor. Serkan Turaç, Türkiye’de, İFSAK, BÜFOD, BODRUMART, üyesi Halikarnas BOFSAD, Sille Sanat Sarayı ve Muş Fotoğraf Sanatı Derneği Onur Üyesidir.

Yurtiçi ve yurtdışındaki fotoğraf yarışmalarında çeşitli dereceleri bulunmaktadır. FIAP Uluslararası Fotoğraf Sanatı Fedarasyonu (Fédération Internationale de l’Art Photographique) EFIAP/b unvanını, GPU (Global Photographers Union) ZEUS unvanını taşıyor.

ww.serkanturac.com adı altında bir internet sitesi bulunmakta.

Özel bir firmada Görsel Danışman olarak çalışmakta ayrıca serbest olarak da dergiler, kurumlar ve özel sektör faaliyetlerimi sürmektedir. AKYA Film Prodüksiyon çatısı altında fotoğraf ve tanıtım filmleri alanında devam etmektedir.

İlgili Mesajlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir